اورَه

سعید رمضانی و نوشته‌هایش

به تو خدمات نمی‌دهم. امتیازت زیر ۴.۷ است(دنیای بدون توبه)

۱ دیدگاه

مسافری درخواست اوبر(سرویس‌ تاکسی آنلاین مثل اسنپ) کرده. راننده قبول کرده. اطلاعات مسافر که نشان داده شده، فهمیده امتیازش ۴.۶ است.

راننده پیام داده که لغو کن. برای حفظ امنیتم، مسافران با امتیاز پایین‌تر از ۴.۷ را سوار نمی‌کنم. مسافر عجله داشته، لغو کرده.

 

اولین قسمت فصل ۳ سریال Black Mirror به نام Nosedive داستان دنیایی است که افراد به هم امتیاز می‌دهند. گاهی وقتا که انتظامات جایی بخواهد، شما وارد حالت ضرر دوبرابر می‌شوید و هر امتیاز منفی‌ای دوبرابر حساب می‌شود.امتیاز زیاد داشته باشید، خانه‌ برای شما ارزان‌تر است. می‌توانید عروسی‌های خوب بروید. امتیاز پایین داشته باشید، حتی تاکسی هم شما را سوار نمی‌کند.

 

انتخاب‌های مهم‌تر، توبه سخت‌تر

طبق بعضی از مدل‌های موجود برای این دنیا، تا به حال  همه به متصل بودیم. اما مفهومی به نام خدا مرکز اتصالات بود و یا نهایتش انرژی‌هایی که قابل اندازه‌گیری و ردگیری نبود. توبه به درگاه خدا بود و هزینه‌اش جابه‌جایی از ظاهری به ظاهر دیگر و یا از شهری به شهری و تغییر رفتار.

در دنیای متصل امروزه، الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی‌های مختلف کنار خدا تمام نقاط اتصال ما را می‌دانند. لحظه به لحظه، چه اتفاقاتی در چه مختصات جغرافیایی برایمان افتاده. چه انتخاب‌هایی کرده‌ایم. امروز ندانند، چند سال بعد می‌دانند.

اگر مغزهای چند واتی ما، فراموش‌کار بود، ردپای دیجیتال ما پاک‌ نمی‌شود. در امتیاز امروزتان برآیند همه‌شان را می‌شود دید.

 

 

 

خودکشی هم کنی، هنوز داده‌هایت دست من است. نام من: Sattarol Oyub, v0.07. چند می‌دهی که همه‌ی ردپایت را پاک کنم؟(اما دست خود من شاید بماند(؛  )

 

 

 

 

 

* عکس اول از این توییت است:

https://twitter.com/adi_txt/status/915776126605156352

* عکس دوم از این مطلب:

http://blackmirrornosedive.blogspot.com/2016/12/black-mirror-nosedive-essay.html

* عکس سومی از این یکی:

https://lifeaction.org/if-im-just-going-to-sin-again-why-repent

* سایت TheVerge یک مطلب طولانی در مورد همین سیستم امتیازدهی با مثال‌های متنوع و توضیح بیشتر دارد. خواستید بخوانید:

The rating game: How Uber and its peers turned us into horrible bosses  1. […] (و به قول سعید، شاید در آینده توبه هم شامل حال ما نشود +)، اما خود در دادن ذره‌ای اطلاعات به ما حساب و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *