اورَه

سعید رمضانی و نوشته‌هایش

تفاوت روسپی‌گری و عقد موقت

بدون دیدگاه

Suzuki_Haronubu_oiran_ukiyo-e

۱ «…عدّه ازدواج موقّت – بعد از تمام شدن مدت یا بخشش آن از طرف شوهر – چنان چه عادت ماهیانه مى‏بیند، به مقدار دو حیض کامل است و اگر عادت نمى‏بیند، ۴۵ روز است.» (به نقل از اسلام کوئست، با ارجاع به توضیح المسائل مراجع، م ۲۵۱۵ ؛ آیت الله وحید، توضیح المسائل، م ۲۵۷۹ و دفتر: آیت الله خامنه‌ای)

 

۲ بعضی‌ها می‌گویند عقد موقت کلاه شرعی است! همان فاحشه‌گی است که با یک آیه(!) حلال می‌شود؟

من پیشنهاد می‌کنم از این دوستان همین سوال را با کمی تغییر بپرسید: ازدواج دائم همان فاحشه‌گی است که با یک آیه(!) حلال می‌شود؟

 

۳ طبق تعریف دیکشنری آکسفورد روسپی‌گری(prostituition) یعنی شرکت در یک فعالیت جنسی به خاطر پول. البته لینا ادلوند، استادیار اقتصاد در دانشگاه کلمبیا و همکارش، می‌نویسند(+) که اگر این تعریف درست باشد، باید تمام زنانی که به خاطر خانه و رفاه مالی به همسری درمی‌آیند را فاحشه حساب کنیم. در ادامه یک تعریف دیگر را هم معرفی می‌کنند، تعریفی که به تعداد شرکای جنسی اشاره می‌کند، مثلا ۲۳۰۰۰ تا! یا مثلا ۶۰ تا. حدی که وقتی زنی بیشتر از آن شریک جنسی داشت، فاحشه حساب می‌شود.

 

۴ اگر فاحشه‌گی را شرکت در فعالیت جنسی با یک بار پرداخت(تا حد مشخصی) تعریف کنیم که فرد فاحشه برای گذران زندگی نیاز پیدا می‌کند این عمل را با افراد مختلف تکرار کند تا درآمد بیشتری کسب کند، شاید به تعریفی که در ذهن داریم نزدیک‌تر شویم. و خب البته همزمان خانم‌هایی را که برای خانه داشتن به همسری دائم درمی‌آیند یا خانم‌هایی که طوری زندگی می‌کنند که وارد روابط متنوع می‌شوند را فاحشه حساب نکنیم.

۵ عقد موقت(متعه) با خودش الزام به نگه داشتن عده می‌آورد که خب تا ۴۵ روز می‌تواند طول بکشد. به نظر من، از دید یک دانشجوی اقتصاد، فرق اصلی فاحشه‌گی با متعه در همین است. به غیر از معدود چند فاحشه‌ای که شهرت ملی دارند(داریم همچنین افرادی؟) و مشتری‌هایشان شاخص است، بعید است فاحشه‌ای فقط  با  یک دریافتیی که دارد بتواند برای ۴۵ روز گذران زندگی بکند.

چند باری که از شایعه‌ها در مورد قیمت‌ها شنید‌ه‌ام، چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومن با مکان بوده، برای یک شب.

 

۶ نویسنده وبلاگ «من و متعه‌ام» هم یک مطلب نسبتا خوب در این مورد دارد «آیا فرق ازدواج موقت با زنا، فقط خواندن صیغه عقد است؟»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *