معنی کپشن در اینستاگرام و تلگرام چیست؟ کپشن یعنی چه؟

کپشن یعنی چه؟ معنی کپشن اینستاگرام و تلگرام

 

کپشن به طور خلاصه یعنی متن.  متنی که برای توضیح عکس یا ویدئو نوشته شده.

تلفظ معمول کپشن هم با فتحه روی ک  است: کَپشن (Caption)

کپشن اینستاگرام یعنی متنی که پایین هر عکسی می‌بینید. کپشن ویدئو یا عکس تلگرام هم طبق همین توضیح، یعنی متنی که زیرش می‌بینید. کلا هر جا دیدید نوشته‌اند «کپشن» منظورشان همان متن است. متنی که عموما زیر یک عکس یا ویدئو می‌آید.

 

 


کپشن اینستاگرام

طریقه نوشتن کپشن در اینستاگرام به سادگی نوشتن متن فارسی در اینستاگرام است.

یعنی بعد از این که عکس را در گوشی‌تان روی اینستاگرام انتخاب کردید و فیلتری که دوست دارید را رویش اعمال کردید، به صفحه‌ای می‌رسید که می‌توانید متنی بنویسید. به این متن می‌گویند کپشن. کپشن اینستاگرام را در تصویر زیر هم مشخص کرده‌ام:

کپشن اینستاگرام

راه‌حل مشکل به هم ریختگی متن در اینستاگرام این است که:

 • از نیم‌فاصله استفاده کنید

با نیم‌فاصله می‌توانید خطوط خالی داخل متن‌تان بگذارید. همان کاری که اینتر زدن داخل ورد انجام می‌دهید. با نیم‌فاصله به راحتی مثل ورد می‌شود داخل اینستاگرام اینتر زد. برای رفتن به سطر بعد در اینستاگرام باید یک نیم‌فاصله باشد و بعدش یک اینتر.

در پست «نحوه درست نوشتن کپشن فارسی در اینستاگرام» جزئی‌تر توضیح داده‌ام و افراد مختلف کامنت گذاشته و  نظراتشان را نوشته‌اند. همچنین با نیم‌فاصله می‌توانید کاری کنید که کپشن‌تان به آی‌دی اینستاگرام نچسبد.

 • از کلمه‌ی انگلیسی اول خط استفاده نکنید

البته بسته به آپدیت‌ها و به روزرسانی‌های اینستاگرام دارد، اما عموما وقتی کلمه‌ای انگلیسی را اول نوشته باشید، اینستاگرام فرض می‌کند که کل آن پاراگراف انگلیسی است و چپ‌چین نشان می‌دهد.  نوشتن کلمه‌ی انگلیسی اگر وسط کپشن باشد مشکلی ندارد و کپشن را چپ‌چین نمی‌کند.

البته یادتان نرود کلا نسخه‌ی آیفون اینستاگرام متون فارسی را چپ‌چین و به هم ریخته نشان می‌دهد. مگر این که بتوانید کلا اینستاگرام را فارسی کنید و برایتان فعال شده باشد.

محدودیت‌های اینستاگرام:

 • ۲۲۰۰ کاراکتر برای کپشن (توضیح) عکس
 • ۳۰ هشتگ برای هر عکس

(برای دیدن جزئیات بیشتر در مورد محدودیت‌های اینستاگرام، این پست انگلیسی وبلاگ JennsTrends به درد بخور است)

 

 


کپشن تلگرام:

کپشن عکس تلگرامکپشن تلگرام، همین توضیح و متنی هست که زیر عکس یا ویدئوها می‌بینید. روش گذاشتنش هم این طور است که بعد از انتخاب عکس، آن پایین صفحه، جایی که نوشته «Add a Caption» را لمس کنید و متن را بنویسید. در بعضی نسخه‌ها هم گوشه‌ی راست بالا، یک T بزرگ نوشته که اگر لمسش کنید می‌توانید کپشن بنویسید.

محدودیت کپشن عکس تلگرام ۲۰۰ کاراکتر است. البته با روش‌های مختلف می‌توان برای یک عکس توضیحات خیلی طولانی هم نوشت. انزل‌وب در مطلب «۳ روش گذاشتن و نوشتن متن طولانی زیر عکس در تلگرام با ربات و بدون ربات» در موردش را نوشته.

 

 


بیشتر:

+ در مطلب «استوری اینستاگرام : مواظب حاشیه‌ها باشید» هم توضیح دادم که چرا استوری اینستاگرامتون اون طوری که به شما نمایش داده میشه لزوما بقیه هم نمی‌بینند و رعایت نکردن چه نکاتی می‌تونه اثرگذاری استوری‌تون رو کم کنه.

+ همون طور که تو متن هم گفتم، برای جزئیات بیشتر در مورد اثر نیم‌فاصله و راست‌چین تو اینستاگرام می‌تونین به مطلب «نحوه درست نوشتن کپشن فارسی در اینستاگرام» سر بزنین.

ارشاد تو وبلاگش سیزدهم هم یه مطلب قشنگ داره به اسم «چگونه در اینستاگرام درست و قشنگ و مرتب بنویسیم».

2 دیدگاه

 1. نحوه درست نوشتن کپشن فارسی در اینستاگرام - اورَه

  ژانویه 15, 2018 at 3:42 ب.ظ

  […] چی و محدودیت‌های کپشن اینستاگرام و تلگرام چیه، مطلب «معنی کپشن در اینستاگرام و تلگرام چیست؟ کپشن یعنی چه؟» می‌تونه براتون مفید […]

 2. حسام

  ژانویه 19, 2018 at 9:01 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر؛ چه مطلب جالبی؛ من داشتم دنبال یه راه حل برای رفع بلاکی اینستاگرام تو اینترنت میگشتم که اتفاقی به مطلب شما رسیدم؛ اولین چیزی که منو ترغیب کرد تا متن مطلبو بخونم، عنوانش بود که کپشن تو تلگرام و اینستاگرام یعنی چی؟ واقعا جالب؛ در حالی که روزانه هممون داریم ازش استفاده می کنیم ولی به چیستی و چرایی این کپشن دقت نکرده بودم.
  من که واقعا لذت بردم و یکی از دنبال کننده های وبلاگتون شدم. عالیییی؛ با قدرت ادامه بدین. مرسی

پاسخ دهید