اورَه

سعید رمضانی و نوشته‌هایش

‫Scroll Lock، این ناشناخته

۵ دیدگاه‌ها

scrolllock

این  دکمه Scroll Lockبا این چراغ اختصاصیش جالب به نظر می آید، مخصوصا وقتی که دوباره نگاهتان به این چراغش می‌افتد و می فهمید بعله، بعد از سال‌ها کار با کامپیوتر و کدخدایی گری کامپیوتری بین فامیل، هنوز نمی‌دانید وظیفه ‌این دکمه چیست.

راستش را بخواهید حق داشته‌اید که ندانید، چون کاربرد خاصی ندارد! (:

آن قدیم‌ها نوار اسکرول و ماوس در دسترس نبوده و صفحات با دکمه‌های جهت‌نما بالا و پایین می رفتند. خب حالا اگر در یک صفحه متنی جهت بالا را بزنیم، نشان‌گر متن به خط بالا برود یا کل صفحه به طرف بالا اسکرول کند؟ آن قدیم‌ها راه حل دکمه Scroll Lock بود. این دکمه باعث می‌شد عملکرد نشان‌گر متوقف شده و صفحه جا‌به‌جا بشود.

امروزه فقط در چند نرم‌افزار خاص کارکرد این دکمه به جا مانده. مثلا در نرم‌افزارهای Excel و Lotus Notes و Forté Agent و  FL Studio و Renoise. در Excel اگر چراغ Scroll Lock روشن باشد، کلیدهای جهت‌نما صفحه را جا‌به‌جا خواهند کرد و در حالت عادی (خاموش) هم سل‌ها را.  در سوییچ‌های KVM هم برای جا‌به‌جایی بین سیستم‌ها کاربرد دارد(+).

*اگر بخواهید می‌توانید از ترکیب دکمه Ctrl+Scroll Lock+Scroll Lock برای کرش کردن ویندوز هم استفاده کنید! چرایی و راهنماش را خود مایکروسافت در این لینک توضیح داده.

linux-scroll lock

این دکمه برای فارسی‌زبان‌ها کاربرد دیگری هم دارد. در بعضی جاها برای تغییر زبان به کار می‌رفت و می‌رود. مثلا در DOS برای تغییر زبان و در بعضی فروم‌ها برای ورود به فروم (+). با استفاده از نرم‌افزار هم می‌توانید کاری‌ کنید که تغییر کیبورد با چراغ نشان داده بشود.

logitech-ex100

در بعضی کیبورد‌ها هم این دکمه را حذف کرده‌اند. مثلا در مدل‌های EX100 و EX110 لاجیتک(+).


 

خب تا اینجا که از این دکمه استفاده نمی‌کردیم، بهتر نیست بی‌یخیال همین چندکاربرد کوچکش بشویم و یک کاربرد جدید به درد بخور برایش تعریف کنیم؟ مثلا همین نشان‌گر تغییر زبان یا از نوع بهترش، درج اتوماتیک کاراکتر‌های راست به چپ نویسی۱! برای مثال تعریف کنیم که هر وقت Scroll Lock روشن بود و ما در حال تایپ بودیم در ابتدای همه پاراگراف‌ها کاراکتر LRE را پیاده کند.

پیشنهاد می‌کنم یکی از خوانندگان فهیم برود دنبالش و این کاربرد را به جامعه فارسی زبان‌ها هدیه کند!

 

۱-این کاراکتر‌های راست به چپ نویسی یک چیزهایی هستند که به کامیپوتر می‌فهمانند این متن ما راست‌به‌چپ است.

مثلا:

بدون درج کاراکتر‫ LRE

با درج کاراکتر‫ LRE

در مورد این کاراکتر‌ها و فارسی‌نویسی لذت‌بخش‌تر می‌توانید این صفحه مایکروسافت و مطالب «راست-به-چپ نویسی برای همیشه!» و «چند کاراکتر برای بهبود فارسی‌ نویسی در لینوکس و ویندوز»  aqlinux را بخوانید. 1. sepehr گفت:

  سعید یه دکمه واسه شیر تو fb اضافه کن…

 2. علی گفت:

  وبلاگ بسیار جالبی دارین. مخصوصا کاربرد دکمه‌ی scroll lock واقعا جالب بود. امیدوارم بتونیم با هم تبادل لینک داشته باشیم. من وبلاگ شما رو لینک کردم.

  موفق و سربلند باشید

  1. admin مدیر گفت:

   باعث افتخار است که با همچنین وبلاگی در ارتباط باشم.خواستید با یک نام دیگرلینکتان کنم.

 3. Amirhasan گفت:

  ممنون که کاربردش رو گفتید چون لازمه من یکی که میشد

 4. محمد گفت:

  افرین و ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *