اورَه

سعید رمضانی و نوشته‌هایش

شبانه روز؛خطاطی روی صورت نیکی کریمی

بدون دیدگاه

shabanerooz

آنان (چینی‌ها) گفتند فیلمبرداری این فیلم خیلی زیباست و ما هنرپیشه‌های ایرانی را ندیده بودیم. چقدر هنرپیشه‌‌های ایرانی زیبا هستند.+

کلی بازیگر حرفه‌ای و زیبا در داستان عشق با محوریت ۴زن. با همین ۹ کلمه می شود شبانه روز را برای دیگران معرفی و تعریف کرد. برای اکثر نقش ها از بازیگران شناخته شده استفاده کرده‌اند، برای مثال فلامک جنیدی (کبوتر قهوه تلخ)‌ یک نقش یک دقیقه‌ای دارد، بهنوش بختیاری در حد ۲ ۳ دقیقه ، ستاره اسکندری و لاله طباطبایی هم همین طور. این ۸ نفر داخل پوستر هم نقش‌های اصلی  را دارند.(البته من زیاد با تعریف نقش اصلی آشنا نیستم)

ShabaneRooz[(001724)12-37-02]ShabaneRooz[(002153)12-37-462]

در فیلم چند صحنه به یادماندنی وجود دارد، به یاد ماندنی از این لحاظ که جدید هستند و زیبا نه این که شاهکار و کامل باشند! یکی‌شان  ساز زدن مهتاب کرامتی در آن محیط آینه کاری شده ، دومی دیدن رقص زن‌ها و سومی خطاطی روی صورت نیکی کریمی!  این ساز زدن حیف که با آواز همراه نشده بود، رقص زن‌ها هم که زودگذر است و باز با آوازی همراه نیست، همین مشکل را این خطاطی هم دارد، با این که صحنه جذاب و نو و عاشقانه‌ای است ولی یک چیزی مثل آواز (سخن یا آهنگ خوب) کم دارد. (در صحنه‌ای پارسا پیروزفر روی صورت نیکی کریمی خطاطی می‌کند و  ما کشیدن قلم روی صورت را می‌بینیم)

کلا داستان واقعی انگار پیچیده و ریزه‌کاری دار است! چون من اصلا متوجه نشدم یکی از داستان‌ها از نظر زمانی چند سال پیش اتفاق افتاده یا داستان‌ها به هم ربط دارند!(البته به غیر ربط بی‌ربط صحنه کافی‌شاپ و دو همسره بودن یکی از مردها)  برای همین اگر قصدتان فهمیدن فیلم است به یک سینمای خوب بروید،ترجیحا تنها. به شخصه چون یکی از دوستان را دعوت کرده بودم و او از این نوع فیلم‌ها خوشش نمی‌آمد مجبور می‌شدم با صحبت کردن سرش را کمی گرم کنم:)

در قصه سیاوش این ارتباط با پس و پیش کردن زمان حاصل شده و قرار گرفتن فیلمنامه داستان زندگی او به عنوان یک پیشنهاد کاری به حوراء که توسط رعنا (نگار جواهریان) نوشته شده، مشخص می کند این قصه چند سال پیش اتفاق افتاده است. طراحی این نقاط اتصال با مولفه های روایی در کنار وجوه تصویری چون تابلوهای نقاشی، تم رنگی خاص هر قصه، نوع حرکت دوربین در هر قصه متناسب با فضا و حال و هوای حاکم، تدوین و… که برای جدا سازی قصه ها و روایت تو در توی آنها انجام شده، کمک می کند تا مخاطب اگر اندکی حوصله به خرج دهد و فیلم های سهل الوصول وسواسی برایش باقی گذاشته باشند، آنها را پیگیری کند و در عین حال از کشف جزئیاتی که برای توجه او طراحی شده، لذت ببرد:

https://goo.gl/qWGFlM

طبق غیرمعمول(!) نوشته‌ها در آخر اعلام می‌کنم که به نظر من فیلم خوب نبود، شاید متوسط به بالا! این قصه فوژان(مهناز افشار) که کلا از نظر من گنگ و بی‌خاصیت بود، مخصوصا آن صحنه فرار الکی! از نظر کارگردانی و چینش قسمت‌ها کنار هم من اطلاعات زیادی ندارم ولی اگر نظرم را بخواهید بعضی مواقع روی اعصاب بود، بعضی مواقع عالی. کلا انگار این بنکدار و علیمحمدی طبق عرف فیلم‌سازی نمی‌کنند.

مستندات:

تریلر:در رابطه مهتاب کرامتی و فروتن یک غافلگیری کوچک وجود دارد که اگر تریلر را ببینید برایتان آشکار می‌شود، ولی اگر برایتان مهم نیست می‌توانید تریلر این فیلم را از این لینک دانلود کنید.

وبسایت،تصاویر و پوسترها: بشرافیلم یک وبسایت آبرومند دارد که صفحات فیلم‌هایش عین یک وبسایت رسمی و خوب برای فیلم‌ها آبرو می‌خرند. هم قسمت تصاویر دارد هم تریلر و هم پوستر و ارسال نظرات. خواستید می‌توانید تصاویر با کیفیت بالا را در قسمت تصاویر ببینید، مخصوصا چند تصویر با کیفیت از صورت خطاطی شده نیکی کریمی(+و+و+).برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *